Menu
Obec Melek
ObecMelek

Buď zmenou

Park detí a mládeže

Bolo to v jeden slnečný jesenný deň, 14.10. roku Pána 2017. Stromy žiarili všetkými farbami a ranná rosa sa držala len dovtedy, dokým nám nepremočila topánky, potom sa rozplynula. Na dolnom ihrisku na Meleku bolo vtedy pristavených toľko áut, že ste normálne zapochybovali, či sa stanovačka, ktorá obvykle býva cez letné prázdniny, náhodou nepresunula na október. Okolo rozkladacích stolov sedeli mladí, starší aj tí najstarší a okolo nich záhradnícke náradie, menovite rýle, motyky, fúriky a hrable. Melecký národ sa zišiel trošku mimo centra dediny, aby tu spolu vybudoval park.
Celej akcii predchádzalo mnoho bojových porád. Nápad vybudovať park bol inšpirovaný výzvou Nadačného fondu Slovenských elektrární v Nadácii Pontis, ktorá podporovala ekologické projekty. My, členovia občianskeho združenia, sme sa rozhodli zapojiť tak, že trošku ozeleníme našu planétu a aby zeleň dobre rástla, postavíme jej závlahu z dažďovej vody. A keďže ojazdených pneumatík má každý motorizovaný občan až-až a niekedy už niet s nimi kam, lepšie poslúžia ako atrakcie pre deti.
Ako najvhodnejšiu lokalitu pre výstavbu parku sme vybrali Dolné ihrisko. Za ihriskom je väčší priestor, v strede ktorého stojí šatňa futbalistov. Naľavo od šatne sme naplánovali park s nasadenými stromčekmi a krami, ktoré budú zavlažované závlahou z dažďovej vody; napravo budú v pneumatikovom záhone trávy a drobné sadenice a rôzne detské atrakcie z rovnakého materiálu. Stromčeky na výsadbu sme kúpili v Tesárskych Mlyňanoch. Objednali sme rúry a trúbky a dve nádrže na automatickú závlahu. Deň pred plánovanou výstavbou parku sme strávili na mieste určenia a pripravovali sme pneumatiky na pneumatikového medveďa (aby mal kto vítať prichádzajúcich).
V sobotu dopoludnia sa zišla takmer polovica Meleku s motykami a rýľmi. Každý občan do 18 rokov bol obdarovaný stromom, prípadne krom, ktorý si vlastnoručne zasadil. Najmenší občania sa oboma nohami postavili na zabodnutý rýľ a miesto toho, aby sa rýľ hlbšie zaboril do zeme, nestalo sa nič. Týmto občanom našťastie pomohli rodičia a starí rodičia a že to bola šikovná pomoc, o tom vraví aj fakt, že ubehli hádam ani nie dve hodiny a už stáli stromy v rade a na každom zelenom prvku hrdo svietil nápis, kto ho sadil. Nasledovalo občerstvenie, klobásky, špekačky a teplý čaj, a mohlo sa pokračovať s pneumatikovými atrakciami. Na konci dňa uzrelo zapadajúce slnko jedno falošné slnko, niekoľko nových húseníc, lienky, žirafa, žaba, zebry a dinosaury. Paralelne s výsadbou stromov a chystaním pneumatikových atrakcií prebiehala výstavba závlahy. Do vopred vykopaných jarkov sa vložilo potrubie, ústiace do dvoch nádrží, zbierajúcich dažďovú vodu z odkvapovej ríny šatne. Kto vydržal až do konca, mohol si dať sprchu pod tryskajúcou vodou z fungujúcej závlahy.
Veľká vďaka patrí Nadačnému fondu Slovenských elektrární v Nadácii Pontis za inšpiráciu a poskytnutú finančnú podporu, obci za pomoc s realizáciou projektu a v neposlednom rade všetkým občanom, ktorí prispeli šikovnou rukou. Keď sa vás raz vnúčatá opýtajú, či ste niekedy sadili stromy, môžete im odpovedať, že áno. Váš strom stojí na dolnom ihrisku a sadili ste ho v jeden slnečný jesenný deň, 14.10. roku Pána 2017...

Touto cestou by sme sa Vám chceli všetkým poďakovať za pomoc pri budovaní Parku detí a mládeže, že ste si našli čas a priložili ruku k vytvoreniu tohto originálneho diela. Výsadbou zelene a vybudovaním závlahy či atrakcií však náš projekt nekončí.
Našim cieľom je naďalej realizovať aktivity s cieľom ochrany životného prostredia a ďalšieho budovania Parku detí a mládeže.
Touto cestou si Vás dovoľujeme požiadať, aby ste papier vyprodukovaný v domácnosti nevyhadzovali do zmesového komunálneho odpadu, ale zapojili sa do separovaného zberu. Papier je potrebné odovzdať do zberných nádob na to určených.
V našej obci sú umiestnené 4 červené zberné nádoby (špeciálne zakúpené na tento účel) na papier, ktorý naše občianske združenie odovzdá a za získané finančné prostriedky bude zveľaďovať Park detí a mládeže, resp. zorganizuje komunitnú akciu v tomto priestore. Do červených zberných nádob, prosíme, vhadzujte len celé hárky papiera - noviny, časopis, zošity, plagáty, prospekty, kancelársky papier. Len takýto papiere vieme ďalej použiť! Ostatný papier je potrebné vhodiť do inej nádoby určenej na papier (zabezpečuje obec).
Viac informácii o občianskom združení a jeho aktivitách nájdete na www.budzmenou.sk (v súčasnosti sa pracuje na vytvorení stránky).


Michaela Matušková,
BUĎ ZMENOU, o.z.

Dátum vloženia: 27. 11. 2017 16:16
Dátum poslednej aktualizácie: 27. 11. 2017 17:00
Autor: Správce Webu

Udalosti

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Kontakt

Obecný úrad:
Melek 250
952 01 Vráble

Tel.: 037/788 22 59

Starosta:
Mgr. Ján Ferus
mobil: 0915 715 264
 

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

hore